Eğitimciler Akademisi

 

StarDogs Trainers’ Academy, yani StarDogs Eğitimciler Akademisi, bize göre StarDogs Positive Training’in Türkiye’deki en önemli faaliyetidir. Çünkü bu eğitim programı sayesinde, tıpkı yurtdışında olduğu gibi, köpek eğitmenliği daha bilimsel, daha akademik bir platforma taşınmış oluyor ve verilen eğitimin standartlarının yüksek olması, katılımcıların, yani eğitmen adaylarının da standartlarını otomatik olarak yükseltiyor.

Pozitif Eğitim, yalnızca bir eğitim şekli değil, aynı zamanda bir felsefe ve bir hayat tarzıdır. Bu Akademi’de, hayvanlar ve doğa için iyi bir şeyler yapmayı hedefleyen, kendilerini geliştirmek için çok çalışmaya hazır olan köpekseverlerin bize ulaşmasını ve bu yeni, aynı zamanda da gelecek vadeden iş dalında bizden ilk adımları nasıl atmaları gerektiğini öğrenmelerini hedefliyoruz. Bu meslek “gelecek vadediyor” diyoruz, çünkü köpek sahipleri her geçen gün pozitif eğitimin öneminin daha çok bilincine varıyorlar. Gerçek bir köpeksever için köpeği tıpkı çocuğu gibidir ve hiçbir anne/baba çocuğunun sertlikle, güç kullanarak eğitim almasını istemez.

Eğer köpekleri seviyorsanız ve aynı zamanda yeni ve büyümekte olan bir sektörde yer alıp bu mesleği öğrenmek istiyorsanız, kendinizi uluslararası platformda yenilikleri takip edip geliştirmeye hazır hissediyorsanız, “önkayıt formu”muzu doldurun, Akademi ile ilgili gelişmeleri kaçırmayın, tüm sorularınızı yanıtlayalım ve sizi de açılacak ilk sınıfımıza kaydedelim.

Daha fazla bilgi ve farklı sorularınız için bize e-posta veya telefon ile ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki linkten ulaşacağınız formu doldurmanız halinde de, bundan sonra Akademi ile ilgili tüm haber ve duyuruları zamanında öğrenip takip edebileceksiniz.

StarDogs Eğitimciler Akademisi’ne önkayıt yaptırmak istiyorsanız, “Akademi Başvuru Formu”na ulaşmak için lütfen buraya tıklayın…

 

StarDogs Eğitimciler Akademisi ile ilgili süre / ücret detay bilgileri:

 

İlk 5 Akademimizi “kesintisiz program” şeklinde, toplam 12 haftasonu olarak uyguladık. Ancak oldukça uzun bir sürece yayılan bu yöntem, hem başladıktan sonra bu mesleğin aslında kendilerine uygun olmadığına karar verenler ya da yaşantısında kursa devam etmesine engel olan kişisel problemler, gelişmeler yaşayan katılımcılar için, hem de sınıfın devamını ve katılımcı sayısını netleştirmek zorunda olan bizler için bazı zorlukları da beraberinde getirdi. Dolayısı ile, hem eğitmen standartlarımızı daha da yükseğe taşımak, ilk 2 kurda katılımcıları biraz tanıyıp, sonrasında pozitif eğitimci olabilecek vasıflara sahip adayların sertifika programına devam etmesine izin vermek, hem de katılımcıların mesleğin kendilerine uygunluğunu test etmelerine olanak sağlamak için Eğitimciler Akademisi Programı’nı 3 kur halinde uygulamaya karar verdik. Bu yeni yöntem, hem “ben Akademi’ye gelmek ve konuyu öğrenmek istiyorum ama profesyonel olarak bu işi yapmayı düşünmüyorum” diyenler, hem şehir dışında olup uzun programı takipte ve devam etmekte zorlananlar, hem de kendisinin bu iş için uygun olup olmadığına “başlayarak, deneyerek” karar vermek isteyenler için çok daha faydalı ve işlevsel görünüyor. Programa meslek edinme amaçlı katılan ve hem 1., hem de 2. kuru başarı ile, aynı zamanda da devamsızlık yapmadan tamamlayan eğitmen adaylarının o ana kadarki performanslarını değerlendirerek, hem kendilerine bu konuya profesyonel olarak olarak devam edip etmemeleri konusundaki kurumsal görüş ve önerilerimizi belirteceğiz, hem de gerekiyorsa hem kurumun, hem de diğer mezunlarımızın imajını ve standartlarını korumak adına, gerek etik, gerek teknik, gerekse metot anlamında uygun görmediğimiz kişilerin sertifika programına devam etmelerini onaylamayacağız.

Eğitimciler Akademi’sinin yeni sistemi özetle şu şekilde işliyor: İlk 2 kur, (Dog Handling – Basic / Köpek İdaresi – Temel ve Dog Handling – Advanced / Köpek İdaresi – İleri) yalnızca “mesleki” eğitim odaklı değil, isteyen köpek sahiplerine de açık bir program. Dolayısı ile eğitmen olmak için yola çıkıp, 1. veya 2. kurun sonunda vazgeçen ve devam etmeyenler, profesyonel pozitif kopek eğitmeni olmak için gereken programa katılmamış ve sertifika almamış, ama köpeği ile iyi iletişim kurmak ve her sorununu kendi çözebilmek isteyen her köpek sahibine gerekli bilgi ve becerileri edinmiş olarak programdan ayrılacaklar. Bu yeni sistemde ilk 2 kur eğitimleri yılda pek çok kez, çok daha küçük gruplarla ve farklı zamanlamalarla açılacak. (Mesela okula ya da işe gidenlerin katılabileceği haftasonu ya da akşam programları veya özellikle haftaiçi daha müsait olan, ya da şehirdışından katılıp da fazla gel-git yapmak, yolda zaman harcamak istemeyenlerin katılabileceği hızlandırılmış, arka arkaya günlerde bitecek blok programlar…) Daha önce Akademi eğitimlerinin başlaması için mutlaka 20 kişi toplanması gerekirken, yeni sistemde ilk 2 kurda mimimum 7, maksimum 10 kişi ile eğitim yapılıyor olacak. Her 2 kur da toplamda 5’er günden oluşacak, eğitimler 10:00 – 16:20 saatleri arasında verilecek.(gerekli olması durumunda ders bitişi 16:20 yerine 17:00 olarak uygulanabilecek, ya da başlama saati daha erkene alınarak bitiş de öne çekilebilecektir) 1. kurda daha çok “davranış elde etme teknikleri”, 2. kurda ise “davranış problemi çözme yöntemleri” üstünde durulacak. İsteyen köpek sahipleri yalnızca tek bir kura, daha detaylı bilgi edinmek isteyenler ise her 2 kura da katılabilirler. Ama sertifika programına devam etmek isteyenler, mutlaka 2 kuru da bitirmek zorundalar ve devamsızlık hakkı yok. Herhangi bir sebeple devamsızlık yapan bir eğitmen adayı, sonraki kura ya da sertifika programına devam etmeden önce mutlaka eksik dersini tamamlamak zorunda. Önümüzdeki günlerde “her günün programı” sabit hale gelecek, daha detaylı bir eğitim programı da buradan duyurulacak. O zaman isteyen köpek sahipleri, eksik olduklarını düşündükleri konuda (mesela tuvalet eğitimi) sırf o günkü eğitime de katılabilecekler. Bu “tek günlük eğitime katılma” şimdilik geçerli değil, zira programın tamamına katılmak isteyen çok fazla aday var, talepler azalmadan kontenjanı tek ders katılımcıları ile doldurmak ve eğitmen adaylarını bekletmek istemiyoruz. İlk 2 kur bittikten sonra, “sertifika programı”na devam edip, profesyonel pozitif köpek eğitmeni olmak isteyenlere basit bir teorik ve pratik sınav uygulanacak. O sınavı geçen arkadaşlar, 20 kişi toplandığında açılacak olan sertifika programına devam edebilecekler.

2013 Aralık ayı itibariyle Tarım Bakanlığından beklediğimiz yönetmelik hala yayınlanmadığı için, şimdilik yine eğitmen adaylarımız StarDogs – Yunanistan’ın öğrencisi statüsünde olmaya ve mezun olduklarında sertifikalarını da Yunanistan’dan almaya devam edecekler. Bakanlık görüşmelerimiz bir neticeye ulaşıp, eğitmen yetiştirmekle ilgili yönetmelik yayınlandığında ve StarDogs-Türkiye de sertifika verme yetkisi kazandığında, bu noktada da 2 aşama (Türkiye ve Yunanistan sertifikası) olacak ama bunun detaylı açıklamasını yönetmelik sonrasına bırakıyoruz.

Son olarak da, Eğitimciler Akademisi’ne katılmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri olan “programın ücreti ve ödeme planı” konusunu detaylı olarak açıklamak istiyoruz:

Her kurun, hatta ileriki zamanda ilk 2 kurda her günün ayrı ayrı bir bedeli olacak ve doğal olarak programın tamamına katılanlar toplamda bu kurlara birim fiyatlarının tek tek toplanmasından daha düşük bedel ödeyecekler.

2013 itibariyle, StarDogs Eğitimciler Akademisi’nin ücreti 4.000 Euro + KDV olarak uygulanmaya başlamıştır.

Kurların içeriğini, süresini, zamanlamasını ve ödemeleri daha detaylandıracak ve uygulanabilecek indirimleri de ekleyecek olursak, şöyle özetlenebilir.

1. Kur (Dog Handling- Basic / Köpek İdaresi – Temel / Davranış Elde Etme Teknikleri) – 750 Euro + KDV

2. Kur (Dog Handling- Advanced / Köpek İdaresi – İleri / Davranış Problemi Çözme Teknikleri) – 850 Euro + KDV

Her iki kura da devam edeceklerini baştan netleştirip kaydını o şekilde yaptıran kursiyerler, ödeme planlarını 1. ve 2. kur toplamına göre yapıp, kredi kartı ile tek çekim, ya da banka komisyonu ve vade farkı eklemek şartı ile 2-9 taksit arası ödemeyi seçtiklerinde, 100 Euro’luk bir indirimle, toplamda 1.600 Euro + KDV yerine, 1.500 Euro + KDV ödeyebilirler. Her 2 kurun ödemesini baştan “peşin ve nakit” olarak yapmak isteyen arkadaşlar, ayrıca 100 Euro’luk bir indirimden faydalanıp, ilk derste tamamlamak şartı ile, 2 kur için toplamda 1.400 Euro + KDV ödeyebilirler. En geç ilk derste tamamlanmayan ödemeler için “peşin ve nakit ödeme indirimi” uygulanmaz.

Katılmak isteyen adayların katılımcı listesinde yer alabilmeleri için 300 Euro’luk bir önkayıt bedeli vermeleri gerekmektedir. Kursiyer arkadaşlar, 300 Euro önkayıt bedeli’nin ardından, yalnız 1. Kur ödemesi ise kalan 450 Euro’yu, yalnız 2. Kur ödemesi ise kalan 550 Euro’yu, her 2 Kur için peşin ve nakit ödeme yapıyorlarsa kalan 1.100 Euro’yu, her 2 Kur için kredi kartıyla tek çekim veya 2-9 taksit ile ödeme yapıyorlarsa kalan 1.200 Euro’yu, ödeme seçimlerine göre ders başlayınca nakit veya kredi kartı ile komisyonsuz tek çekim, ya da banka komisyonu ve vade farkını ödemek şartı ile, Garanti Bankası ve diğer bankaların (TEB, ING ve Denizbank) Bonus özellikli kartlarına 2-9 arasında taksitlendirerek ödeyebilirler. Banka komisyonu-vade farkı oranları, 2-3 taksit için %5, 4-6 taksit için %10, 7-9 taksit için de %15’tir.

1. ve 2. Kur Programları “Sertifika Programı” değildir, dolayısı ile yalnız bu 2 kuru bitirenler “Profesyonel Pozitif Köpek Eğitmenliği Sertfikası” almaya henüz hak kazanmamaktadırlar. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, sertifika programına devam etmek için, önce bu ilk 2 kuru eksiksiz tamamlamak zorunludur.

Sertifika eğitimine devam etmek isteyen katılımcı sayımız 20’ye ulaştığında da, bu kez toplamda minimum 7 haftasonu (14 gün) “mesleki” eğitim yapacağız. Bu süre, eğitmen adaylarımızın ihtiyaçlarına ve sınıfın seviyesine göre gerekli görüldüğü takdirde uzatılabilir. 3. Kur olarak da isimlendirebileceğimiz “Sertifika Programı”nın bedeli, 2.500 Euro + KDV’dir. 3. Kur için de yine 300 Euro’luk bir önkayıt bedeli yerinizin garantilenmesi için zorunludur. Bu rakamlar yine kredi kartı ile tek çekim, ya da banka komisyonu ve vade farkı eklemek şartı ile 2-12 taksit arası ödeme seçeneğini tercih edecek arkadaşlar için geçerlidir. Vade farkı-banka komisyonu oranları yine daha önceki bölümde yazdığımız için gibidir. Sertifika programı kayıtları alınırken yine “peşin ve nakit” ödeme yapmayı tercih eden arkadaşlar, bu kez de 150 Euro’luk bir indirimden faydalanıp, 2.350 Euro + KDV ödeyebilirler.

Tüm rakamları topayacak olursanız, 2 kura da devam edeceğini baştan taahhüt eden, sonrasında da sertifika programına gelen arkadaşlar, kredi kartı ile tek çekim ya da vade farkı ve banka komisyonunu ayrıca hesaplamak üzere 2-12 taksit arası ödeme yapmayı tercih ederlerse toplamda 4.000 Euro + KDV, ödemelerini 1. ve 2. kur başında bir kez peşin ve nakit, daha sonra da sertifika programı başında bir kez peşin ve nakit yaparlarsa toplamda 3.750 Euro + KDV ödemiş olacaklar.

Bu arada, önemli bir detayı daha açıklamak istiyoruz: 1. ve 2. kura gelecek arkadaşlar, arzu ederlerse ek olarak profesyonel eğitmen eşliğinde kendi köpekleri ile yapılacak “bireysel eğitim”den de 2 aşamalı ve indirimli olarak faydalanabilirler. Bizim StarDogs olarak normalde standart köpek eğitim bedelimiz 750 Euro’dur. Uygulanabilen tüm indirimler uygulandığında indiğimiz taban fiyat ise 600 Euro’dur ve bunun karşılığında eğitmen ile, kendi evinizde, bireysel 12 ders yapılır. Bu kurlara katılan arkadaşlar zaten dersler sırasında sınıfta farklı köpeklerle pratik yapma şansı bulacaklar. Ama arzu edenler kendi köpekleri ile eğitmen eşliğinde 500 Euro bedel ile bireysel eğitim de alabilirler, ayrıca bu eğitimi 1. kur süresince 250 Euro bedelle 6 ders, 2. kur süresince 250 Euro bedelle 6 ders şeklinde ikiye de bölebilirler.

Bu “birebir eğitim” seçeneğini özellikle programa entegre etmedik, opsiyonel bıraktık. Zira hem katılacak tüm arkadaşların köpeği yok, hem de bazı arkadaşlar henüz eğitmen desteği veremeyeceğimiz şehirlerden katılacaklar. Ama imkanınız varsa, yoğun ders programı ile birlikte, tüm öğrendiklerinizi birebir eğitmen eşliğinde, evinizde, kendi köpeğinize de uygulamanızın çok faydalı olacağına inanıyoruz. Kendi köpeğiniz yoksa, bu “indirimli eğitim” imkanından sizin bulacağınız bir eğitimi bu bedelle StarDogs’a yönlendirmek ve sonrasında yönlendirdiğiniz eğitimi eğitmen ile birlikte baştan sona takip etmek şeklinde de değerlendirebilirsiniz. Bu program öncesi bizden köpek eğitimi hizmeti almış ve bedelini ödemiş Eğitimciler Akademisi sertifika programı katılımcılarımıza da, ilk 2 kur ödemeleri sırasında 100 Euro’luk bir ek indirim uygulanacaktır.

 

 


seo